0 (262) 751 07 75

Sfero Döküm

SFERO DÖKÜM NEDİR?

Sfero döküm veya küresel grafitli dökme demir, kendine özgü bir demir türüdür, dökümden önce, darbeye karşı fevkalade güçlü bir  yapı kazanması ve uzun ömürlü olması için magnezyumla özel bir işleme (aşılamaya) tabi tutulur.
Alışılmış gri dökme demirin lameller halin de ki ince grafitlerden oluşan mikro yapısından dolayı düşük çekme mukavemeti vardır ve darbe dirençleri çok düşüktür.
Erimiş sıvı metale magnezyum eklenmesi bu ince grafitleri kürelere dönüştürür ve küresel olarak dağıtır, ve gri demirin en az iki katı  çekme mukavemetine ağırlığa oranla artan bir güç kazandırır.

Sfero dökümün pik döküme kıyasla avantajları,

Sfero dökümün ağırlığına oranla yüksek dayanıklılığı oldukça düşük ağırlıkta dökümlerin yapılmasını sağlamakta – benzeri gri dökme demirlere (pik) göre %50 varan ağırlık tasarrufu.

Düşük ağırlıklı dökümlerin, nakliyeden montaja kadar alanlar da maliyet avantajları vardır ve kullanım kolaylığı sağladıkları gibi kaldırma işlemleri esnasın da sakatlanma tehlikelerini de azaltır.

Sfero dökümün kendine has, yüksek çekme mukavemeti ve çarpmalara karşı darbe direnç özellikleri yapısal kayba uğramadan kanalizasyonların su yollarının düzgün olarak kanalizasyon kapağının yüzeyine kadar dağıtılmasına müsaade etmekte. Bu drenaj etkisini, özellikle kenara en yakın 90 mm` lik kritik alan da, artırır.

Sfero dökümün yüksek mukavemeti, normal kullanım da ki hata olasılığını en aza indirir, yerin de çarpmalara karşı ayrıca bir direnç  sağlar ve nakliyede ve yükleme de ki ne benzer kayıpları azaltır.